11 ژوئیه 2023- مقاله ی اخیراً منتشر شده در ژورنالCureus ، یک مورد سمیت کلشی سین همراه با کتواسیدوز دیابتی یوگلایسمیک (DKA) را در مردی با استفاده طولانی مدت از کلشی سین که داپاگلیفلوزین و کلاریترومایسین نیز مصرف می کرد، گزارش کرد.
کلشی سین در صورت تجویز همزمان با P- گلیکوپروتئین و مهارکننده های CYP3A4 دارای پنجره درمانی باریک و خطر سمیت بالایی است. سمیت کلشی سین با چندین اختلال متابولیک مرتبط است و می تواند منجر به نارسایی چند ارگانی و مرگ شود.
با این حال، به گفته نویسندگان این مقاله، دکتر Sean D Delshad و آنجلا کلیبر از دانشکده پزشکی دیوید گفن در دانشگاه کالیفرنیا، هیچ گزارش مستندی مبنی بر سمیت کلشی سین که در ابتدا به صورت کتواسیدوز دیابتی یوگلیسمیک ظاهر شود، وجود ندارد.
این پرونده مربوط به مردی 80 ساله با سابقه دیابت نوع 2، بیماری عروق کرونر و نقرس است که با درد و اتساع شکم به اورژانس مراجعه کرده است. بیمار دو ماه قبل از این مراجعه دچار یک انفارکتوس میوکارد غیرSTEMI (ST-elevation myocardial infarction) شد و تحتPCI (مداخله کرونری از راه پوست) قرار گرفت. پس از PCI، درمان بیمار با داپاگلیفلوزین شروع شد و پس از ترخیص از بیمارستان، بیمار دچار اسهال، نفخ شکم و کاهش اشتها شد.
بیمار با پزشک مراقبت های اولیه خود تماس گرفت و تشخیص عفونت هلیکوباکتر پیلوری برای او داده شد. او تحت درمان سه گانه با پانتوپرازول، کلاریترومایسین و آموکسی سیلین قرار گرفت. سپس بیمار دچار اسهال بدتر و به دنبال آن یبوست و بدتر شدن تدریجی اتساع و درد منتشر شکم شد که یک هفته پس از شروع درمان سه گانه به اورژانس مراجعه کرد.
پس از بستری در بیمارستان، علائم حیاتی بیمار غیر از ضربان قلب او( 111 ضربه در دقیقه) در محدوده طبیعی بود. معاینه فیزیکی برای شکم به طور قابل توجهی متسع اما نرم و غیر حساس بدون ریباند قابل توجه بود.
پس از بستری، نگرانی برای DKA euglycemic در زمینه استفاده از داپاگلیفلوزین، آگرانولوسیتوز ناشی از دارو، و آسیب کبدی ثانویه به درمان سه گانه وجود داشت. داروهای سه گانه درمانی و داپاگلیفلوزین متوقف شدند و بیمار انفوزیون دکستروز و قطره انسولین را شروع کرد.
چند ساعت پس از بستری شدن در بیمارستان، بیمار دچار شوک با بدتر شدن اسیدوز شد و بهICU (واحد مراقبتهای ویژه) منتقل شد، جایی که به وازوپرسورها نیاز داشت. توموگرافی کامپیوتری (CT) آنژیوگرافی شکم و لگن یافته هایی را نشان داد که ایسکمی مزانتریک غیر انسدادی را نشان می داد.
پس از درمان برای DKA euglycemic، کاهش متوالی در سطح بتا هیدروکسی بوتیرات وجود داشت. با این حال، علیرغم رفع کتونمی بیمار، یک اسیدوز متابولیک مداوم وجود داشت. در این زمان، پزشکان شرح حال بیشتری گرفتند. مشخص شد که بیمار قبلاً کلشی سین مصرف می کرده است که زمانی که اخیراً درمان سه گانه را شروع کرده بود از لیست داروهای او حذف شده است. بیمار مبتلا به سمیت کلشی سین و همچنین DKA یوگلایسمیک تشخیص داده شد.
بیمار با درمانهای حمایتی بهبود آهسته ای داشت، اما یک دوره طولانیمدت بیمارستانی داشت که با پنومونی اکتسابی در بیمارستان، افت فشار خون مکرر، احتباس ادرار و ایلئوس مکرر پیچیده شد. بیمار در نهایت 26 روز پس از بستری ترخیص شد.
در این گزارش آمده است: ممکن است در ابتدا سمیت کلشی سین شبیه به سایر تشخیص های رایج تر مانند سپسیس و/یا DKA بنظر برسد که به دلیل تاثیر سمیت کلشی سین بر اندام های متعدد است.
نویسندگان نوشتند: این مورد نیاز به جمعآوری کامل شرح حال و شاخص سوء ظن بالا برای تشخیص سمیت کلشی سین را نشان داد. سمیت کلشی سین ممکن است در ابتدا همراه با سایر آسیب شناسی های رایج تر دیده شود و می تواند منجر به نارسایی چند ارگانی شود.
آنها در پایان گفتند: پیشگیری از سمیت با دوز مناسب کلشی سین و اجتناب از داروهایی با تداخل متقابل کلیدی است.
منبع:
https://medicaldialogues.in/diabetes-endocrinology/cases/rare-case-of-colchicine-toxicity-presenting-with-euglycemic-diabetic-ketoacidosis-a-report-114024